Piękna Dolina Gąsiennicowa Tatry
Atrakcje Ciekawe miejsca Szlaki turystyczne

Dolina gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów. To również jedna z wyżej położonych tatrzańskich dolin. Miejsce to leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolinę ograniczają od wschodu – boczna grań odchodząca od Skrajnego Granatu przez Żółtą Turnię. Od południa – fragment wschodniej grani Świnicy od Skrajnego Granatu do Świnicy i odcinek głównej grani do Kasprowego Wierchu. Jak i również od zachodu – północno-wschodnia grań Kasprowego Wierchu po Kopę Magury.

To piękne miejsce swoją nazwę zawdzięcza rodzinie Gąsieniców, która zamieszkiwała na tym obszarze i wypasała tam owce. Dolina stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody, a w obu jej odnogach znajdują się liczne stawy. W tym pięknym miejscu znajduje się sporo stawów. Gdzie największym z nich jest Czarny Staw Gąsienicowy. Znajdziemy tu również inne stawy takie jak: Zmarzły Staw Gąsienicowy, Zielony Staw Gąsienicowy, Długi Staw Gąsienicowy czy Litworowy Staw Gąsienicowy.

Dolina i Hala Gąsienicowa ze względu na swoje otoczenie, bogactwo fauny i flory była i jest ciągłą inspiracją dla różnych artystów i twórców. Dolina szczególnie urokliwie prezentuje się przy blaskach wschodzącego słońca i o porannej ciszy. Dodatkowym urokiem są różnej wielkości stawy, urozmaicające surowy górski krajobraz. Dzięki nim w dolinie zadomowiły się rzadkie gatunki roślin – w tym rzadka turzyca Lachenala. Warto zjawić się tutaj także wczesną wiosną, gdy kwitną krokusy. Panująca tu atmosfera, krajobrazy, górski klimat sprzyjają kontemplacji, medytacjom i wyzwalają drzemiące głęboko moce twórcze.

Dolina gąsienicowa szlak

Dolina Gąsienicowa jest najczęstszym miejscem wypraw osób, które wypoczywają w górach. Do Doliny Gąsienicowej można dotrzeć na kilka sposobów. Najczęściej z różnych stron, dolin i schronisk.

  • Szlak niebieski – z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat, który rozpoczyna Orlą Perć;
  • Szlak żółty — z Kuźnic do Przełęczy między Kopami doliną Jaworzynką, dalej niebieskim szlakiem, 2 h;
  • Czarny szlak — do Brzezin przez Psią Trawkę;
  • Zielony szlak — do Wierch Porońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę;
  • Żółty szlak z Kasprowego Wierchu przez Roztokę Stawiańską do Murowańca, stąd Doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne.

Powyżej wspomniane szlaki prowadzą do położonego w Dolinie Gąsienicowej schroniska Murowaniec.

Atrakcje na trasie do doliny

Dolina Gąsienicowa odwiedzana jest przez wielu turystów, dlatego znajdziemy tutaj wiele szlaków turystycznych oraz bazę wypadową narciarzy i taterników. W dolinie zbudowano również schronisko „Murowaniec” – jedno z najpopularniejszych schronisk w Tatrach. Schronisko to położone jest na wysokości 1 505 m n.p.m. Obiekt ten jest jednym z większych obiektów noclegowych w Tatrach, dysponuje 108 miejscami noclegowymi w pokojach od 2 do 12-osobowych. Tatrzańskie schronisko jest bardzo popularnym miejscem z uwagi na stosunkową bliskość popularnych szczytów i szlaku Orlej Perci.

W tym miejscu znajduje się wiele zbiorników wodnych, z których największy to Czarny Staw Gąsienicowy (17,94 ha), nad którym zatrzymują się wszyscy turyści. – Widoki z tego miejsca są naprawdę niesamowite, bowiem podziwiać można m.in. Orlą Perć, Kościelec i wiele innych szczytów. W pobliżu znajduje się także baza szkoleniowa taterników, meteorologiczna stacja pomiarowa PAN i szałasy pasterskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top