Dolina Kościeliska
Ciekawe miejsca Szlaki turystyczne

Dolina Kościeliska

Dolinka Kościeliska trasa

Czas przejścia to około 1h i 30 min dla osoby dorosłej. Długość:ok 5,5 km

Szlak prowadzący do tej najpopularniejszej z tatrzańskich dolin rozpoczyna się w Kirach – 927 m n.p.m. (będących częścią Kościeliska),aby tu dojechać na rondzie Dmowskiego w Zakopanem należy kierować się drugim zjazdem w kierunku Kościeliska, po około 10 km dojadą Państwo do wlotu doliny, przy którym umiejscowione są liczne płatne parkingi, oraz góralskie karczmy – nie da się nie zauważyć. Alternatywny sposób – do doliny często jeżdżą busy miejskiej komunikacji np. z przystanku umiejscowionego przy przejściu podziemnym między Krupówkami, a placem handlowym pod Gubałówką. Koszt biletu to około 3zł. Po samej dolinie poruszać wolno się wyłącznie pieszo, lub konnymi dorożkami i saniami (w zależności od pory roku).
W sezonie letnim w dolinie, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie spotkamy w dolinie tłumu turystów, lepiej sytuacja wygląda zimą, kiedy odwiedzających jest dużo mniej, a Dolina Kościeliska wygląda równie pięknie.

Schronisko na Hali Ornak

Szlak do Doliną Kościeliską kończy się na wysokości 1100 m n.p.m. na Małej Polance Ornaczańskiej, mieści się tu Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak. Budynek schroniska utrzymany w regionalnym klimacie to doskonała baza wypadowa do dalszych wycieczek po Tatrach Zachodnich. Schronisko dysponuje 49 miejscami noclegowymi w pokojach 2-8-osobowych, ceny wahają się od 35-50 zł za nocleg. Z uwagi na dużą popularność rezerwacji miejsc należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem.
Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak
Dolina Kościeliska
Skrytka pocztowa 11
34-500 Zakopane 7
Telefon: +48 18 20 705 20
Tel. kom.: +48 695 530 813 

 

Dolina Kościeliska – geografia

Kościeliska to druga pod względem długości dolina polskich Tatr, ustępuje jedynie położonej niedaleko Dolinie Chochołowskiej. Z ciekawostek geograficznych dodać należy również że jej powierzchnia to 35 km2, a jej najwyższym punktem jest Błyszcz – 2159 m n.p.m. Do jej licznych bocznych rozgałęzień należą Dolina Miętusową, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszna oraz m.in. Wąwóz Kraków. To jedno z nielicznych gdzie w Tatrach prowadzony jest tzw.wypas kulturowy owiec – dzieje się tak dlatego, że istnienie stworzonych przez człowieka hali i polan uzależnione jest od prowadzenie na ich terenie wypasu owiec,a jego zaprzestanie powoduje zubożenie różnorodności biologicznej na tym terenie. Rośliny takie jak szafran spiski – znany szerzej jako Krokus, rosną wyłącznie na koszonej lub wypasanej trawie.

Dolina Kościeliska ma kształt długiego wąwozu skalnego, którego ściany w trzech miejscach zbliżając się do siebie, tworzą tzw.bramy – Niżną (Brama Kantaka), Pośrednią (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia (Brama Raptawicka). Hala Ornak Szlak do Hali Ornak więczącej dolinę Kościeliską liczy sobie 9 km, a dojście do Górskiego Schroniska Ornak powinno zająć około 1,5 h.
Na szlaku Dolina Kościeliska, podobnie jak w całym TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Dolina Kościeliska Parking – cennik

U wlotu do doliny Kościeliskiej znajdują się liczne prywatne parkingi, więc poza okresami największego sezonu miejsca dla wszystkich wystarczy. Cena wacha się w granicach 10-20 zł.

Dolinka Kościeliska zimą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top