Giewont Zakopane
Ciekawe miejsca

Giewont

Giewont Śpiący Rycerz

Giewont – góra symbol nie tylko Zakopanego. ale i całego Podhala. Każdy z nas widział charakterystyczny zarys Giewontu widzianego od strony Zakopanego, który przypomina swoim kształtem śpiącego rycerza z rękoma skrzyżowanymi na piersi. Z tą sylwetką łączy się legenda o śpiących rycerzach króla Bolesława Chrobrego, którzy gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie powstaną do walki. W 1901 roku dla uczczenia nowego stulecia na jego szczycie ustawiono 15m żelazny krzyż, który już na stałe wpisał się w krajobraz Zakopanego. Jest on co roku celem licznych pielgrzymek.

Giewont szlak

Czas przejścia z Kuźnic to około 3h i 15 min dla osoby dorosłej. Długość: ok 6,5 km

Ze względu na stosunkową łatwość szlaku wiodącego na szczyt Giewont jest jednym z najczęściej wybieranych tras turystycznych. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie długiego weekendu sierpniowego, kiedy to dotarcie na sam wierzchołek może zająć dużo czasu z którego większość spędzicie stojąc w kolejce do łańcuchów. Mimo pozornej łatwości tego szlaku należy do niego podchodzić z respektem i na pewno nie wybierać się tam w klapkach czy butach na obcasie (a niestety jest to częsty widok). Pamiętajcie również aby przed wycieczką sprawdzić prognozę pogody, wyprawa na Giewont przy nadchodzącej burzy może skończyć się tragicznie. Ustawiony na szczycie góry krzyż „ściąga” pioruny.

Parking w okolicach Giewontu

Dojazd do Kuźnic, w których początek swój bierze najpopularniejszy szlak na Giewont, jest niemożliwy własnym autem. Najbliższy Parking mieści się na ulicy Bronisława Czecha, nieopodal Wielkiej Krokwi. Stąd czeka Was 2,5 km spacer do Kuźnic lub przesiadka na często kursujące busy. Koszt parkingu: 1 zł za pierwszą godzinę, 2 zł za każdą kolejną rozpoczętą.

Geografia

Masyw Giewontu w całości położony na terenie TPN to trzy szczyty – Wielki Giewont (1894 m n.p.m.), Mały Giewont (1728 m n.p.m.) i Długi Giewont (1867 m n.p.m.). Wokół niego rozpościerają się tatrzańskie doliny: Białego, Kondratowa, Bystrej, Małej Łąki oraz Strążyska. Na szlaku na Giewont, podobnie jak w całym TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Giewont zdjęcia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top