Ciekawe miejsca

Gubałówka

Gubałówka to miejsce na Podhalu, z którego koniecznie trzeba zobaczyć panoramę Tatr. To widok, który uzależnia. Jest to jeden ze szczytów górujących nad Zakopanem, który co roku jest celem tysięcy turystów z całego świata. Szczyt ten wznosi się na wysokość 1126 metrów nad poziom morza, a tuż obok znajduje się Ząb, oraz Butorowy Wierch. Lokalizacja ta sprawia, że Gubałówka to idealne miejsce na bazę wypadową, do organizacji wycieczek po całym Podhalu. Bez problemu można stąd dotrzeć do Chochołowa, czy Poronina.

Na szczycie oprócz przepięknych widoków czekają na turystów również inne atrakcje. Można tu skosztować przysmaków kuchni podhalańskiej, czy zakupić góralskie pamiątki. Ciekawym doświadczeniem może być przejazd kolejką grawitacyjną, czy spędzić czas w parku linowym. Zimą na najmłodszych i nie tylko czeka snowpark oraz zimowe place zabaw.

Turystów na Gubałówce przyciąga także kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Drewniany budynek został ufundowany jako wyraz wdzięczności a ocalone życie małżeństwa Bachleda – Księdzularz w czasie II wojny światowej. To, co wyróżnia to miejsce to zachowanie klasycznego góralskiego stylu, który został tam odzwierciedlonym nawet w najdrobniejszych szczegółach.
Na szczyt można dotrzeć pieszo szlakiem, który ma początek na Krupówkach lub kolejką. Ta ostania cieszy się szczególnym zainteresowaniem, gdyż przejazd nią stanowi wyjątkową atrakcję.

Historia Gubałówki

Historia kolei na Gubałówkę sięga 1919 roku, a pomysł ten został zapoczątkowany przez Mirosława Orłowicza. Nie został on jednak zrealizowany. Powrócił on 1927 za sprawą Jana Kontrymowicza – Ogińskiego, ówczesnego dyrektora Elektrowni Miejskiej. Jednak z powodu braku środków finansowych ponowie nie doczekał się wdrożenia.
Dopiero z inicjatywy Aleksandra Bobkowskiego – prezesa Polskiego Związku Narciarstwa w 1938 roku kolej powstała. Jej budowa była częścią przygotowań do mistrzostw świata, które miały miejsce w 1939 roku. Budowa trwała cztery miesiące, a jej trasa liczyła 1338 m. Założeniem jej powstania był przewóz turystów, ale także miała służyć do przewozu mieszkańców oraz towarów. Gruntownej modernizacji kolejki na Gubałówkę dokonano w 2001 roku. Obecnie kolejka jest przystosowana do przewozu 120 osób jednocześnie, a przejazd nią trwa około 3,5 minuty.

Kolejka i bilety na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę ma charakter linowo – terenowy, a do jej stacji można dojść z Krupówek – największego targu na Podhalu. Obok dolnej stacji znajduje się pomnik turysty – podest, na który każdy może zrobić sobie zdjęcie oraz tablica informacyjna na temat kierunków i odległości innych kolejek w Polsce. Przejazd kolejką jest dostosowany do osób niepełnosprawnych. Bilety można nabyć w kasie. Cena biletu normalnego to 18 złotych w obie strony. Na zniżki mogą liczyć seniorzy, osoby niepełnosprawne dzieci i młodzież oraz grupy zorganizowane.
W sezonie letnim kolejka kursuje w godzinach od 8 -21.45, natomiast zimą do godziny 18.00. Wyjątkiem jest Sylwester i okres Bożego Narodzenia, kiedy to godziny pracy kolejki zostają wydłużone.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top