Ciekawostki

Komunikacja miejska Zakopane

Komunikacja miejska w Zakopanem jeszcze do niedawna charakteryzowała się tym, że obsługiwali ją prywatni przewoźnicy. Pasażerowie byli przewożeni typowymi samochodami dostawczymi, które dostosowane zostały do przewozu osób. Niestety ten sposób transportu spotykał się z dużą krytyką podróżujących. Jako podstawowe problemy wymieniano brak uregulowanych godzin odjazdów i zbyt mało miejsca w środkach transportu. Niemożliwym był przewóz osoby niepełnosprawnej, roweru, czy wózka dziecięcego. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy zaczęli zabiegać o to, aby w Zakopanem uruchomić system komunikacji miejskiej.

Bardzo długo trwało nim ówczesny burmistrz Zakopanego – Pan Leszek Dorula w 2015 obiecał i przystąpił do tworzenia komunikacji autobusowej. Jej obsługą zajęła się spółka miejska, która do tej pory zajmowała się wywozem śmieci. Miejska komunikacja w Zakopanem rozpoczęła swoją działalność oficjalnie w kwietniu 2016 – wtedy to po poświeceniu przez miejscowego biskupa, pierwsze pojazdy ruszyły na drogi. Burmistrz Zakopanego był pierwszą osobą, która skasowała bilet. Od początku  funkcjonowały dwie linie – 14 i 11, ale cały czas planuje się systematyczne poszerzanie taboru

Czy warto poruszać się komunikacją miejską w Zakopanem?

Takie pytanie zadaje każdy turysta, który wybiera się do Zakopanego, a odpowiedź na nie brzmi- zdecydowanie warto? Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu, jak i działanie proekologiczne. Nie można zapomnieć, że Zakopane, tak jak zdecydowana większość dużych miast w Polsce zmaga się ze smogiem. Władze miasta, aby zachęcić mieszkańców do poruszania się tym środkiem transportu, zaproponowały darmowe przejazdy dla kierowców – po okazaniu opłaconego OC oraz dla seniorów.

Rozkład sieci autobusów został tak zaplanowany, aby przyjazny był również dla turystów. Dowożą one bowiem pasażerów do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w mieście i okolicach. Dzięki czemu unikają oni stania w uciążliwych korkach oraz poszukiwania miejsc parkingowych, o które szczególnie w sezonie jest bardzo trudno. Ponadto przejazd autobusem jest dużo korzystniejszy finansowo niż całodzienna opłata za parking.

Jakie są rodzaje biletów?

Oferta biletów w Zakopanem nie odbiega zasadniczo od tej, jaką oferują inne miasta. Można skorzystać z biletów miesięcznych, jednorazowych pełnych i ulgowych. Ze szczegółowym cennikiem można zapoznać się na oficjalnej stronie miasta. Warto jednak dodać, ze pasażer kupując bilet jednorazowy, może zdecydować się na bilet zwykły, lub taki, którym może poruszać się 60 minut lub 24 godziny. W Zakopanem można również zaopatrzyć się w bilety rodzinne, co jest szczególnie korzystne dla turystów podróżujących z dziećmi. Można je zakupić w wybranych puntach sprzedaży lub w biletomatach.

Czy istnieją nocne przejazdy?

Częstotliwość odjazdów autobusów komunikacji miejskiej jest dość duża. Ostatnie autobusy odjeżdżają w okolicach 23.00, a wyjeżdżają na drogi ok 5.00 rano. W nocy ruch pasażerki obsługują tylko i wyłącznie prywatni przewoźnicy oraz taksówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top