Morskie Oko
Ciekawe miejsca

Morskie Oko – jak dojechać, szlaki turystyczne, ceny

Co przyciąga setki tysięcy osób do Morskiego Oko? Najprostszą odpowiedzią jest oczywiście łatwy szlak który do niego prowadzi oraz możliwość wykorzystania w tym celu konnego zaprzęgu, ale to na pewno nie tylko to. Morskie Oko przyciąga pięknem zarówno swoim jak i otaczających je tatrzańskich grani.

Morskie Oko Zakopane

Morskie Oko – tatrzański staw który według legendy połączony z morzem, to najpopularniejszy szlak w polskich Tatrach, codziennie w sezonie letnim drogę do tego położonego w Dolinie Rybiego Potoku stawu pokonują tysiące osób. Ma on powierzchnię 34,93 ha, a w najgłębszym miejscu 50,8 metra. Droga otwarta dla samochodów kończy się na parkingu na Palenicy Białczańskiej, dalej pozostaje nam prawie 2 godziny spacer asfaltem (około 8 km). Dla mniej sprawnych piechurów alternatywą są góralskie fasiągi (rodzaj czterokołowego wozu konnego) które jeżdżą do Włosienicy, skąd do Morskiego Oka pozostaje 20 minut pieszo. Podróż bryczką trwa około 45 minut i kosztuje ok. 60zł/od osoby w górę i ok. 40zł/od osoby w dól. Na szlaku do Morskiego Oka, podobnie jak w całym TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Jak dojechać do Morskiego Oka

Ośmiokilometrowy szlak do Morskiego Oka swój początek bierze na parkingu na Palenicy Białczańskiej, do tego miejsca dotrzeć można samochodem lub busem. Ze względu na ograniczoną pojemność parkingu polecamy tą drugą formę, busy do Morskiego Oka odjeżdżają z przystanków usytuowanych przy dworcach PKP i PKS w Zakopanem. Zbierając grupę kilkunastu osób można również zamówić busa, który odbierze nas spod Pensjonatu, a także odbierze o ustalonej godzinie z parkingu.

Dojazd z Zakopanego

Zakopane od Morskiego Oka (a w zasadzie parkingu na Palenicy) dzieli 25 km, mimo iż nie wydaje się to daleko, to w sezonie ze względu na korki droga może chwilę zająć. Jadąc samochodem do Morskiego Oka wybrać możemy dwie drogi, albo przez Poronin kierując się do Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie na rondzie pierwszym zjazdem w kierunku Łysej Polany, lub z Zakopanego przez Jaszczurówkę i Cyrhlę, kręta i malowniczą droga pośród lasów, kierując się również na przejście graniczne na Łysej Polanie. Samochód zostawić należy na parkingu na Palenicy Białczańskiej (parking płatny ok 20zł/za dzień) lub, jeżeli na parkingu brakuje miejsc, wzdłuż drogi.

Morskie Oko – dojazd konną bryczką

Na tych z Was którzy nie mają ochoty na długi spacer do Morskiego Oka lub nie czują się na siłach aby pokonać 9 km trasę, przy parkingu na Palenicy Białczańskiej czekają zaprzątnięte w dwa konie góralskie wozy zwane fasiągami. Przejażdżka trwa około 45 minut i kończy się na Włosienicy, stąd czeka Was jeszcze 1700 metrowy spacer do schroniska.

Schronisko Morskie Oko

Schronisko nad Morskim Okiem to jeden z największych i najstarszych obiektów tego typu, położone na wysokości 1450 m n.p.m. stanowi doskonałą bazę wypadową na pobliskie szlaki przede wszystkim na Czarny Staw i dalej na Rysy oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasowa Przełęcz lub Świstowkę Roztocką.
Schronisko dysponuje 77 miejscami noclegowymi. Ceny zależne są od sezonu i wahają się od 39 do 49 zł w Nowym Schronisku, oraz od 29 do 39zł w Starym Schronisku. Rezerwacje, ze względu na duża popularność tego miejsca zwłaszcza w sezonie letnim, należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem. Płatności przyjmowane są wyłącznie gotówką.
Dane Kontaktowe:
Telefony: 18 2077609; 602 260757
Godziny pracy: 9:00-21:00

Parking Palenica – Cennik

Wybierając się swoim samochodem do Morskiego Oka, musimy niestety zapłacić za parking. Poniżej przedstawiamy ile kosztuje całodzienny parking na Palenicy Białczańskiej:

  • 10 zł – motocykle
  • 20 zł – samochody osobowe
  • 25 zł – samochody osobowo-ciężarowe i ciężarowe
  • 35 zł – autokary

Cennik każdorazowego wyjazdu z parkingu pojazdu przewoźników linii regularnych wraz z pasażerami:

  • taxi – 4 zł
  • busy do 9 osób – 4 zł
  • busy do 25 osób – 7 zł
  • autobusy – 10 zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top