pomysł na wakacje z dzieckiem
Atrakcje

Pomysł na wakacje – obóz survivalowy dla dzieci

Survival to pojęcie obecne na polskim rynku turystyki dziecięcej od co najmniej dwudziestu lat, ale wciąż się nie starzeje i nie mija zainteresowanie klientów tą formą wypoczynku. W Polsce najpierw pojawiały się oferty wyjazdów dla dorosłych w formie rajdów, szkoły przetrwania czy eventów firmowych w celu integracji pracowników. Od kilkunastu lat organizowane są też kolonie dla dzieci o tematyce survivalu. Jak widać, moda nie przemija i te obozy okazały się strzałem w dziesiątkę na polskim rynku turystycznym. Kupują je rodzice już dla małych dzieci, jeżdżą tam uczestnicy w każdym wieku aż do dorosłości. Dorośli też chętnie “bawią się w survival” w celu odstresowania się, zintegrowania z kolegami i pobycia na łonie natury. Wróćmy jednak do tematu wypoczynku dzieci. Tu co roku pojawiają się coraz to inne, nowatorskie propozycje, choć wydaje się, że w tym temacie powiedziano już wszystko.

Dla kogo obóz survivalowy?

Nie wszyscy rodzice będą chcieli dla swoich dzieci takiego wypoczynku i nie wszystkim dzieciom spodoba się ta propozycja. Jednak, jak pokazują coroczne statystyki, ogromnej większości uczniów obozy przetrwania się podobają, nawet do tego stopnia, że młodzi ludzie czasem nie jeżdżą już na żadne inne wyjazdy – po prostu znów “chcą do lasu”. Może dzieje się tak dlatego, że obóz survivalowy dla dzieci, a zwłaszcza pod namiotami, to najbardziej zbliżone do natury aktywności człowieka w dzisiejszym świecie ogarniętym przez cywilizację, media i stres. Na wyjazdy survivalowe dla dzieci jeżdżą te pociechy, które lubią życie w zgodzie z naturą, wyzwania takie jak budowa szałasu czy własnej tratwy. Trzeba nieco odwagi, by włóczyć się po lasach, czasem wśród komarów i pajęczyn, chodzić po niewygodnych ścieżkach i podmokłych terenach. Oczywiście poziom trudności zajęć survivalowych jest dostosowany do wieku dzieci, ale zawsze będą to rozmaite leśne wyzwania.

Cena obozu survivalowego dla dzieci

Wyjazdy dla dzieci typu szkoły przetrwania są jednymi z najtańszych obozów na rynku. Czasem odbywaja się pod namiotami, w bazach harcerskich, w srodku lasu, wówczas te oferty są najtańsze, bo nie zawierają ani wygodnego zakwaterowania, ani wycieczek autokarowych czy wstępów. Obóz taki polega w zasadzie wyłącznie na noclegach i wyżywieniu, a wszytsko ponad to oferuje las i inwencja oraz wiedza instruktorów. Obóz survivalowy dla dzieci zorganizowany w ośrodku lub pensjonacie będzie droższy, ale zwykle jest jednym z tańszych wyjazdów w porównianiu z innymi tematykami, jak konne, żeglarskie czy artystyczne. Kupując obóz survivalowy dla dzieci, trzeba liczyć się z wydatkiem około 1500 – 1800 złotych. Czasem w ofercie są jakieś pakiety dodatkowo płatne (np. wycieczka), czasem trzeba dodatkowo zapłacić za dojazd.

Ekwipunek

Na wielu obozach survivalowych dla dzieci i młodzieży wymagane jest, by każdy uczestnik miał własną karimatę i śpiwór oraz latarkę z zapasem baterii. Nawet, gdy obóz nie odbywa się pod namiotami, to i tak często zawiera na przykład nocleg w samodzielnie zbudowanych szałasach. Czasem, na bardziej zaawansowanych programowo obozach dla starszej młodzieży, należy mieć też scyzoryk, kubek blaszany lub menażkę, czy inne atrybuty. Zawsze przydadzą się lokalne mapy, kompas czy lornetka, jednak już te rzeczy zapewnia organizator, tak jak inne pzredmioty potrzebne do odbywania się zajęć, czyli liny, haki, koce, sznurek, krzesiwa, czy karty survivalowe. Sprzętu na obozie survivalowym dla dzieci nie potrzeba dużo, bo cały sens takiego wyjazdu to poradzić sobie właśnie bez zdobyczy cywilizacji. Przyda się mały placak, wygodny dres, kurtka z kapturem, czapka z daszkiem, buty trapery.

Co daje obóz survivalowy dla dzieci?

Czego może nauczyć się dziecko na tego typu wyjeździe? Przede wszystkim obóz survivalowy dla dzieci uczy współpracy w grupie i pokonywania własnych słabości. Czasem wydaje się dziecku, że dane zadanie jest niemożliwe do wykonania, bo jak tu zdobyć wodę i pożywienie w lesie, albo zbudować wiszący namiot? Zadania wydają się arcytrudne, a jednak okazuje się, że wspólnymi siłami i z odpowiednią wiedzą można sobie ze wszystkim poradzić. Dzieci nie wierzące w siebie i spędzające życie w domu, przy komputerze, często zaskoczone są bogactwem natury, możliwościami lasu, ciekawostkami przyrody i tyloma rzeczami, jakie można zrobić w lesie. Po takim obozie już życie bez smartfona wydaje się jakby bardziej możliwe. Dzieci poznają zupełnie nowy wymiar rzeczywistości.

Dziecko w złotej klatce

Czasem dzieci przyjeżdżające na wyjazd typu szkoła przetrwania sa już obeznane z tematem natury, bo na przykład wyjeżdżały pod namiot czy na pikniki. Czasem dzieci mają rodzinę na wsi i wiedzą już sporo o przyrodzie wokół. Jednak czasem na obóz survivalowy przyjeżdża dziecko z miasta, które nigdy nie widziało lasu i w nim nie było – zdarza się to rzadko, ale coraz częściej, niestety. Rodzice czasem są tak zapracowani, że nie spędzają weekendów poza miastem, a dziecko siedzi głównie przy komputerze lub smartfonie. Dla takich dzieci pobyt na leśnym obozie to prawdziwy szok, ale zwykle pozytywny – odkrywają kompletnie nowy świat, o którym w zasadzie nic nie wiedziały. Najlepiej jednak, gdy to rodzice najpierw pokażą swoim pociechom las i życie w lesie, a dziecko samo nabierze ochoty na kolonię survivalową. Takie dzieci odnajdują się tam najlepiej, jeżdżą czasem na te obozy przez wiele lat, a potem niektórzy z nich zostają instruktorami survivalu.

Las to dobre miejsce

Reasumując, wyjazd typu “szkoła przetrwania” jest świetny dla młodszej młodzieży, aby miała możliwość poobcowania z naturą, sprawdzenia własnych mozliwości, nauczenia się koniecznej współpracy i wspólnego osiągania celu. Nauki te przydadzą się w codziennym życiu, pomogą też stabilizować stan psychiczny po szkolnych stresach i życiu przy smartfonie. Obóz w lesie może być świetną terapią zajęciową dla zagubionych i zestresowanych uczniów. Każdy więc wyniesie z tego wyjazdu coś dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top