Tatry skocznia narciarska Zakopane
Atrakcje Ciekawe miejsca

Skocznia Zakopane

Skocznia w Zakopanem nie jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jej poprzedniczką była skocznia w Dolinie Jaworzynki. Wielka Krokiew znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha.

Skocznia jest największą skocznią narciarską w Polsce. Obiekt konstrukcyjny usytuowany na 120 metrze. Narciarska skocznia w Zakopane wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, które jest potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych.

Największą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Na samej górze dzieci mogą wyobrazić sobie, co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej (np. podczas zawodów Pucharu Świata). Na szczycie przy górnej stacji wyciągu znajduje się przyjemna kawiarenka, oferująca ciepłe i zimne napoje oraz domowe ciasto, prosto z blachy.

Skocznia narciarska Zakopane

 W Zakopanym najbardziej znanym miejscem jest Skocznia narciarska na Wielkiej Krokwi. Jest to również jeden z najbardziej znanych obiektów sportowych w naszym kraju. Największa skocznia im. Stanisława Marusarza w Zakopanem to skocznia naturalna. Stocznia położona jest na stoku górskim osłonięta lasami. Skocznia wyposażona jest w igelit, sztuczne oświetlenie i tory lodowe, które umożliwiające oddawanie skoków w temperaturze w granicach 20°C.

Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 50 tys. osób. Dzięki czemu jest to największy obiekt sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Obecnie na skoczni narciarskiej zamontowane jest oświetlenie, które umożliwia organizację zawodów w porach wieczornych. W 2004 roku położono igelit na ze skoku, co pozwala na skoki również latem.

Wielka Krokiew w Zakopanem stała się nieodłącznym punktem w planach zwiedzania turystów. Wielu turystów odwiedza to miejsce, jako pierwsze po przyjeździe do tego miasta. Po wjedzie na sam szczyt skoczni roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całą okolicę.

Skoki Zakopane

Skocznie narciarskie to kompleks 5 skoczni narciarskich (od K15 do K120) z dominującą Wielką Krokwią, na której co roku odbywa się Puchar Świata.

  • Do skoczni można dojść z Krupówek zajmie nam około 30 min. Najpierw idziemy ul. Zamojskiego – skręcamy w prawo w Makuszyńskiego – a potem w lewo w Piłsudzkiego i do końca.
  • Na skocznie możemy również dojechać z Zakopianki na w Nowatorską – skręcamy w lewo w Sieńkiewicza, która potem przechodzi w Chałubińskiego – na rondzie w prawo w Bronisława Czecha i do końca.

Skoki narciarskie należą do najpopularniejszych sportów zimowych w Polsce. Wszystko dzięki sukcesom Małysza, Stocha i innych polskich skoczków. Wielka Krokiew w Zakopanem to skocznia, na której odbywają się takie zawody jak: Puchar Świata w skokach narciarskich, Puchar Świata w kombinacji norweskiej czy Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich.

Jedną z największych imprez sportowych odbywających się na Wielkiej Krokwi jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Pierwszy konkurs odbyły się w Polsce w 1980 roku, w obecności 40 000 widzów. Obecnie także zawody te odbywają się właśnie w Zakopanem i przyciągają tłumy osób chcących zobaczyć zmagania najsłynniejszych skoczków świata.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top