Przygotowanie stóp na długą wędrówkę
Produkty turystyczne

Stopy podczas chodzenia po górach?

Trekking to piesza turystyka a w ostatnim czasie najpopularniejszym rodzajem trekkingu jest chodzenie po górach. Sport ten dzięki ruchowi na świeżym powietrzu pozwala na dotlenienie organizmu oraz wyrobienie doskonałej sprawność i kondycji. Trekking można uprawiać przez cały rok i to najlepiej w górach, ponieważ znajdziemy tam zróżnicowany teren oraz piękne krajobrazy. Góry wiosną i jesienią zaskoczą cię swoją wielobarwnością, latem słońcem i zielenią, a w zimę będziesz miał okazję spróbować swoich sił wspinając się po bardziej wymagającym terenie.

Sezon pieszych wycieczek w górach trwa przez cały rok. Na tatrzańskich szlakach nie brakuje wędrowców, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać urlopowy czas. Jeśli wybierasz się na górski szlak, czekają cię setki podejść i zejść, dlatego odpowiednie przygotowanie stóp na wędrówki jest najważniejsze.

Chodzenie po górach jest szczególnie uciążliwe dla stóp

Osoby, które jeszcze nie doświadczyły bolesnych otarć, odcisków, czy pęcherzy na stopach, można policzyć na palcach jednej ręki. Każdy z nas i to niejednokrotnie doświadczyło tej przykrej niespodzianki. A wiadomo nie od dziś, że wszelakie pęcherze, otarcia, czy odciski każdą wędrówkę potrafią przemienić w torturę.

Odpowiednie przygotowanie stóp na wycieczkę jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie stopy podczas górskich wycieczek robią największą robotę. To na nich głównie spoczywa cały ciężar naszego ciała, dlatego na czas wędrówek warto jest zapewnić naszym stopom największy komfort.

Poniżej przedstawiam kilka sposób jak zadbać o stopy oraz jak się przygotować to pieszych wędrówek:

  • Chodź na bosaka (choćby tylko po domu) – nie dość, że stopy będą mniej wrażliwe i podatne na uszkodzenia to jeszcze je wzmocnisz;
  • Zrogowacenia, zgrubienia – takie rzeczy lepiej usuwać na bieżąco, aby nie odczuwać podczas wędrówek dyskomfortu. Najlepszym rozwiązaniem będzie peeling stóp dlatego warto zastosować Callusan Naturale AKTIV – Wygładzający peeling do ciała;
  • Domowe SPA – starać się nawilżać i natłuszczać stopy, aby ochronić je przed wysuszeniem. Można tutaj zastosować Callusan Naturale ZART — Balsam do pielęgnacji i masażu stóp i nóg;
  • Na dwa dni przed wymarszem skróć paznokcie i spiłuj wszystkie nierówności;
  • Sznuruj odpowiednio obuwie — nie może być za ciasno, ale stopa nie ma prawa w bucie latać;
  • Zakładając but, zwróć uwagę, czy skarpeta dobrze leży, czy nic się nie zwija, czy język buta jest prosty i nieprzesunięty. Wszelkie zagięcia i nierówności mogą powodować ucisk, a w konsekwencji bolesny odcisk czy pęcherz;
  • W czasie przerw ściągaj buty i skarpety, (jeśli masz możliwość zmień skarpety na świeże) – obuwie się przewietrzy, a stopy przeschną.

Jak zadbać o wrażliwe stopy w górach?

Zdrowie i zadbane stopy to podstawa udanej wyprawy w góry. Piesze chodzenie po górach wymaga dobrej kondycji naszego ciała oraz stóp. Nieodpowiedni stan stóp podczas wędrówek to w istocie jedna z najczęstszych przyczyn odpadnięcia członka jakiejś wyprawy.

Stopy, częściej niż resztę ciała, należy myć. Nie chodzi tutaj tylko o względy estetyczne. Stypy myjemy po to, by zmyć warstwy potu i brudu, które uniemożliwiają normalną wymianę powietrza i utrudniają oddychanie skóry. Czasem w trasie nie mamy możliwości pełnego umycia stóp, dlatego można zastosować wilgotne chusteczki.

Podczas marszu niejednokrotnie odczuwamy dyskomfort w bucie, dlatego należy go zdjąć, sprawdzić, czy coś nie wpadło, wytrząsnąć i wytrzepać skarpetę. Warto również sprawdzić, czy między palcami, czy nie znajdują się drobinki piasku, który może powodować obtarcia.

Odciski również potrafią zepsuć każdą wyprawę i zatrzymać nawet największego twardziela. Gdy powstaną odciski, należy zastosować specjalne plastry przeciwodciskowe lub zwykłe plastry z opatrunkiem. Spowoduje to ochronę takiego miejsca, zahamuje jego powiększanie się oraz zmniejszy ból i stan zapalny. Można również to miejsce nasmarować specjalnym, łagodzącym kremem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top