Szlaki turystyczne dla dzieci i dorosłych
Atrakcje

Szlaki Tatry

Co roku w okresie wakacyjnym szlaki po polskiej stronie Tatr przeżywają oblężenie. Taka sytuacja utrzymuje się od lat, ponieważ tatrzańskie krajobrazy stanowią jedną z wizytówek turystycznych Polski. Na terenie Tatr można podziwiać zapierające dech panoramy oraz można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, które są pod ochroną.

Dziś Tatry pokrywa gęsta sieć szlaków, szczególnie w tych najpopularniejszych miejscach. Obecnie najpiękniejsze tatrzańskie szlaki znajdują się na całym paśmie górskim i obejmują rejony:

  • w Tatrach Wysokich: okolice Doliny Pięciu Stawów, Morskiego Oka, Hali Gąsienicowej, Orlej Perci, a także wysoko położonych regli tatrzańskich;
  • Jak i również w Tatrach Zachodnich: okolic Giewontu oraz Czerwonych Wierchów, dolin zakopiańskich, Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej;

Lista najwybitniejszych szczytów w całych Tatrach (zwana Koroną Tatr) liczy sobie od 64 do 75 szczytów. Oczywiście poszczególne trasy są bardzo zróżnicowane, np.: pod kątem stopnia trudności, długości trasy oraz rodzaju dominujących krajobrazów czy podłoża.

3 propozycje szlaków turystycznych dla rodzin

Każdy rodzic, kochający Tatry i górskie przechadzki staje w pewnym momencie przed dylematem, gdzie i jak pójść na szlak z 2–3 latkiem będąc wyposażonym w nosidło i lekką spacerówkę. Jak i również ze starszymi dziećmi, które już takich sprzętów nie potrzebują. Poniżej przedstawiam 3 propozycje ciekawych szlaków turystycznych przeznaczonych dla rodzin.

Na Psią Trawkę

Jest to krótka, w spokojnym terenie, z dala od tłumów na tatrzańskich szlakach. Bez spektakularnych widoków, ale za to z górskim charakterem, w sam raz na rozruszanie się lub dzień wolniejszy od długich i trudnych wycieczek.

Wycieczkę warto rozpocząć przy wejściu do TPN w Brzezinach (należy uiścić opłatę za wstęp do Parku — dzieci do lat 7 bezpłatnie). Samochód można zostawić na parkingu lub wzdłuż Drogi Oswalda Balzera. Po drodze mijamy mosty ze strumieniami. Trasa nie jest forsowna, miejscami są bardziej wymagające podejścia, ale to krótkie odcinki. Do Psiej Trawki, gdzie jest rozwidlenie szlaków, trasa liczy 2,2 km. Na Psiej Trawce można zrobić odpoczynek, posilić się i pograć w różnego rodzaju zabawy, które działają motywująco i odprężająco na dzieci.

Dalej kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku Topolowej Cyrhlil – 3 km. Schodzimy do Cyrhli, w bardzo uroczym, górskim otoczeniu. Po drodze możemy odwiedzić bacówkę, w której kupimy oscypki i bunc. Po samochody można wrócić busem z Cyrhli, kierowcy zatrzymują się przy parkingu w Brzezinach.

Na Kopiniec Wielki

Wycieczka dedykowana rodzicom, którzy noszą swoje pociechy w nosidełkach lub dla młodych piechurów, w dużej mierze prowadzi przez las, podejścia miejscami ze sporym przewyższeniem.

Wycieczkę warto rozpocząć w Cyrhli, samochód można zostawić na parkingu jednego z pensjonatów lub podjechać busami do przystanku we wsi. Natomiast nie warto zostawiać auta na parkingu przy pasie drogowym. Wycieczkę rozpoczynamy, krótkim, ale mocnym podejściem szlakiem czerwonym. Po 5 minutach dochodzimy do bacówki, w której można kupić oscypki i bunc. Po 30 m od bacówki wchodzimy w gęsty, tatrzański las. Trasa bardzo przyjemna, bez lub z minimalnymi przewyższeniami. Po 10-15 minutach spokojnego marszu znajduje się punkt sprzedaży biletów do TPN, w którym należy wykupić bilet wstępu lub pokazać bilet czasowy. Dalej kierujemy się już szlakiem zielonym, wprost na Kopieniec Wielki.

Podejście na Kopieniec Wielki to kilkanaście minut wymagającego podejścia, szczególnie jeśli jest mokro. Na Kopańcu Wielkim możemy podziwiać piękną panoramę Tatr. Schodząc ze szczytu możemy zrobić odpoczynek na Polanie Kopieniec, gdzie znajduje się cały kompleks zabytkowych szałasów pasterskich. Powrót możemy zaplanować tą samą drogą lub zejść do Doliny Olczyskiej, gdzie dodatkową atrakcją jest Wywierzysko Olczyskie i dalej w dół dolinką na Jaszczurówkę (przystanek autobusowy).

Dolina Chochołowska

Dolina jest położona najbardziej na zachód ze wszystkich dużych tatrzańskich dolin. Jest też z nich najdłuższa i największa. Spacerując po niej latem, trzeba koniecznie mieć dla dzieci czapki z daszkiem, kremy z filtrem ochronnym i zapas napojów.

Do doliny prowadzi szeroka, piękna droga nadająca się już dla idącego piechotą 3-4-latka oraz na znacznym odcinku dla wózków prowadzi wśród wspaniałego krajobrazu. Przejście całej doliny to ok. 10 km spokojnym tempem w jedną stronę, lecz nie trzeba przemierzać całej aż do schroniska. Można zawrócić przy którejś ze skalnych bram, przy wywierzysku albo na Polanie pod Jaworki.

Szlaki turystyczne tylko dla dorosłych

W Polskich Tatrach nie brakuje oczywiście szlaków przeznaczonych dla doświadczonych oraz najsprawniejszych fizycznie wędrowców. Trasy trudne oraz najtrudniejsze wymagają częstego posługiwania się łańcuchami czy klamrami, a także korzystania z innych zabezpieczeń. Odcinki, które trzeba pokonywać poprzez wspinaczkę są o wiele dłuższe. Podejścia natomiast bardziej strome, śliskie i wąskie. Z dużych wysokości widać piękne widoki na Tatry oraz nie brakuje też niebezpiecznych przepaści. Jednak wędrówka takim szlakiem dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Giewont

Giewont to jeden z symboli Zakopanego, ten górujący nad miastem masyw górskich jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc. Od strony miasta Giewont przypomina postać śpiącego rycerza, a raczej rycerzy, którzy zasnęli w jednej z jaskiń i mają się obudzić, kiedy Polska będzie w potrzebie. Kolejny znak rozpoznawczy Giewontu to żelazny krzyż umieszczony na samym szczycie.

Wybierając się na Giewont mamy możliwość skorzystania z trzech szlaków prowadzących z Zakopanego. Pierwszy prowadzi Doliną Strążyską i dalej przez Przełęcz w Grzybowcu. Szlak prowadzi obok wodospadu Siklawica (trzeba nadłożyć jakieś 30 minut, żeby go zobaczyć) a cała droga na szczyt zajmie nam około 3:10h. Inny popularny szlak prowadzi przez Dolinę Małej Łąki – swój początek ma w okolicach ulicy Krzeptówki. Prowadzi przez Polanę Małołącką, na którą rozciągają się wspaniałe widoki podczas wędrówki w górę. Droga zajmie nam około 3:15h. Ostatni szlak wiedzie z Kuźnic wspominaną wcześniej Doliną Kondratową na Kondracką Przełęcz. Przejście zajmuje 2:45h.

Orla Perć

To najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach prowadzący pomiędzy Przełęczą Zawrat i Przełęczą Krzyżne. Obecnie z uwagi na bezpieczeństwo turystów, najtrudniejszy odcinek pomiędzy Zawratem a Kozim Wierchem jest jednokierunkowy (wolno iść z Zawratu).

Szlak prowadzący Orlą Percią jest zarówno piękny, jak i niebezpieczny. Oba te aspekty powinniśmy brać pod uwagę przed wyruszeniem na niego. Idziemy przez najbardziej malowniczą część Tatr, wielokrotnie wokół nas będą rozciągać się wspaniałe panoramy, nierzadko przyprawiające o lęk nawet tych obytych z wysokościami. Trzeba się przygotować na: sporą ekspozycję, fragmenty ze śliskimi skałami, kruszyznę, a nieraz nawet lecące kamienie oraz sztuczne ułatwienia w postaci klamer i łańcuchów. Do najbardziej spektakularnych miejsc na szlaku na pewno zaliczyć trzeba: metalową drabinkę, którą schodzi się do Koziej Przełęczy oraz szczelinę skalną pomiędzy Pośrednim a Skrajnym Granatem, którą trzeba pokonać stanowczo, stawiając długi krok.

Sama trasa od Przełęczy Zawrat do Przełęczy Krzyżne zajmuje blisko 7h, a do tego trzeba doliczyć czas dotarcia na szlak i zejścia z niego. Ze względu na długość szlaku oraz jego charakter, Orlą Perć warto podzielić sobie na dwa odcinki: z noclegiem na Hali Gąsienicowej lub w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top