buty w góry
Produkty turystyczne

Wybierasz się w góry? Dobierz odpowiednie buty!

Dobór odpowiedniego obuwia przed wyprawą w góry jest bardzo istotny. Nieważne, czy wybierasz się na często uczęszczane, lekkie szlaki, czy planujesz wyprawę w trudne wysokie góry – buty mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność. Warto nadmienić, że nie istnieją uniwersalne buty górskie na każdy teren. W zależności od trudności trasy, powierzchni, czasu wycieczki i pory roku, warto zaopatrzyć się w dostosowane do indywidualnych preferencji buty tak, aby uniknąć kontuzji i w pełni cieszyć się górskimi widokami.

Dlaczego warto inwestować w profesjonalne buty górskie?

Nieodpowiednie do warunków górskich buty mogą mieć negatywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas pieszych wycieczek. Na szlakach niekiedy można spotkać osoby w zwykłych butach sportowych lub letnich. To nieodpowiedzialne zachowanie, które może doprowadzić nie tylko do wypadku danej osoby, ale być też zagrożeniem dla innych, dlatego tak ważny jest zakup odpowiednich do realiów górskich, porządnych, stabilizujących i chroniących przed wilgocią i urazami butów.

Jakie buty górskie męskie wybrać?

Przy wyborze butów należy wziąć pod uwagę ich maksymalną funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo, a także określić rodzaj aktywności – czy będzie to wyłącznie trekking, a może też wspinaczka, w jakie góry się wybieramy i o jakiej porze roku. Wyróżnia się buty górskie light hiking, buty górskie Alpine, buty górskie klasy Mountaineering i wiele innych, jednak do najczęściej wybieranych należą buty trekkingowe męskie, które są przeznaczone na trudniejsze szlaki, ale także dla wymagających i aktywnych osób, potrzebujących wytrzymałych butów w każdych warunkach. Buty trekkingowe można podzielić na letnie i zimowe. Letnie sprawdzą się od wiosny do jesieni, ze względu na zapewnienie stopie odpowiedniego poziomu oddychalności i wodoodporności. To zapobiegnie nadmiernemu poceniu stopy przy wysokich temperaturach, a także będzie chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi, tak częstymi w górach – ulewy na szlakach nie będą dłużej problemem. Buty trekkingowe letnie mają także zazwyczaj elastyczną podeszwę, która amortyzuje kroki, co chroni przed ewentualnymi kontuzjami i urazami. Buty trekkingowe zimowe są dodatkowo ocieplane polarem, dzięki czemu utrzymana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza – stopy mają zapewnione ciepło. Buty zimowe są także zrobione z innego materiału, najczęściej ze skóry nubukowej lub licowej, które stanowią nie tylko izolację termiczną, lecz także idealną ochronę przed wilgocią i namaczaniem. Jeżeli szykujemy się na trudne, zimowe warunki, warto rozważyć buty trekkingowe z dopiętymi rakami.

W zależności od potrzeb buty trekkingowe różnią się podeszwą: elastyczna podeszwa jest idealna na piesze wycieczki po łagodnych, oznaczonych szlakach; lekko usztywniona nadaje się do popularnych i tradycyjnych wypraw górskich dla średnio zaawansowanych turystów górskich; mocno usztywniona natomiast przeznaczona jest dla osób planujących wymagający trekking w trudnych warunkach.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przy wyborze butów trekkingowych warto zastanowić się, na jak długi czas wybieramy się na wędrówkę w góry. Jeżeli planujemy krótką, jedniową lub maksymalnie kilkudniową wycieczkę, to idealnie sprawdzą się buty trekkingowe niskie. To lekkie, odpowiednio wyprofilowane obuwie, które zapewni stabilizację stopy na łagodnych szlakach. Przy długich wyprawach w trudno dostępne tereny przy zmiennych warunkach pogodowych zaleca się buty trekkingowe wysokie, które zapewniają największy komfort i bezpieczeństwo.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na obecność funkcji stabilizacji pięty i palców, co pozwoli zapobiec kontuzjom, a nawet niewielkim dolegliwościom bólowym. To, co równie istotne, to dobór idealnego rozmiaru – but nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży, ponieważ będzie niósł ryzyko urazów. Rozmiar dostosowany do stopy pozwoli uniknąć ryzykownych sytuacji.

Przy planowaniu wyprawy w góry dobór dostosowanego do warunków górskich obuwia jest jedną z najważniejszych rzeczy. Aby móc w pełni cieszyć się niesamowitymi widokami bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek, nie można o tym zapomnieć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top