krupówki zimą
Atrakcje Ciekawe miejsca

Zakopane Krupówki

Zakopane to miejsce atrakcyjnie turystycznie zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Co roku do Zakopanego zjeżdżają tysiące turystów chcących spędzić tutaj okres wakacyjny lub przerwę zimową. Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Giewont, Rysy, Dolina Chochołowska to jedne z najbardziej popularnych miejsc.

Zakopane to zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie naszego kraju. W Zakopanem turystyka jest jak żywioł, a Krupówki to oko cyklonu. W sezonie ulicą codziennie spacerują tysiące wczasowiczów.

Z biegiem lat położone u stóp Tatr Zakopane stało się również ważnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym. Krupówki to tętniąca życiem promenada Zakopanego. A także jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce, która przebiega przez sam środek miasta.

 

Krupówki

 

Zakopane to jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Polsce. Każdy, kto chociaż raz był w tym mieście, na pewno odwiedził Krupówki. Jest to nazwa znana wszystkim Polakom.

Krupówki zlokalizowane są w samym centrum Zakopanego. Zaczynają się na skrzyżowaniu z ulicą Nowotarską i jednocześnie są przedłużeniem ulicy Zamoyskiego. Mają charakter deptaka. A po obu stronach ulicy zlokalizowane są liczne bary, restauracje. A także sklepy oraz stragany z pamiątkami. Na Krupówkach można spotkać również, szczególnie w czasie lata, ulicznych artystów. U których można zamówić, chociażby własną karykaturę.

Na Krupówkach życie tętni w dzień i w nocy, niezależnie od pory roku, czy pogody. W licznych karczmach i restauracjach można skosztować typowej kuchni regionalnej. A także biesiadować przy dźwiękach muzyki góralskiej kapeli. W kawiarniach warto skosztować naturalnych lodów i kremówek, które mogą rywalizować z tymi z Wadowic. Wieczorem ożywają liczne puby i bary, każdy z własną muzyczną propozycją. Półki w sklepach i na straganach uginają się od lokalnych pamiątek. Oraz oscypków i innych wyrobów z Podhala.

 

Atrakcje na Krupówkach

 

Na Krupówkach warto zwrócić uwagę na znajdujące się tam zabytki. To m.in. Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego, które jest jednym z najstarszych muzeów o charakterze regionalnym w Polsce. A także Dworzec Tatrzański, który jest budynkiem reprezentującym w pełnej krasie tak zwany styl zakopiański. Godny obejrzenia jest również Kościół Najświętszej Rodziny, wybudowany w stylu neoromańskim. Jest to najstarszy rzymskokatolicki budynek sakralny, jaki działa na terenie Zakopanego.

Krupówki to nie tylko zabytki, ale także lokalne atrakcje. To właśnie po tej ulicy można się przejechać prawdziwą góralską dorożką, co jest niezapomnianym wrażeniem. Turyści mogą sobie również zrobić zdjęcie ze słynnym białym misiem. Dla większości osób kojarzy się właśnie z Zakopanem. I najważniejsze, w połowie tej ulicy można podziwiać Giewont. Same Krupówki wyglądają pięknie o każdej porze roku, jednak okres Bożego Narodzenia jest najpiękniejszy. Ponieważ to właśnie w tym czasie ulica jest cudownie przystrojona. A każdy miłośnik Zakopanego powinien ją wówczas odwiedzić.

 

Jedną z największych atrakcji Zakopanego i regionu Podhala jest autentyczny i żywy folklor góralski. Kultywowany, na co dzień w wielu rodzinach żyjących w Tatrach i na Podhalu. Folklor góralski to: stroje góralskie, gwara góralska, taniec góralski (zbójnicki, krzesany, drobny). A także muzyka góralska czy kuchnia góralska, z której najbardziej charakterystyczne są oscypki, kwaśnica czy golonka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top