Ciekawostki

Zakopane z psem

Kiedy planujemy wyjazd gdzieś na dłużej. Często nie wyobrażamy sobie, że nasz ukochany psiak mógłby pozostać w domu. Najczęściej pod opieką rodziny lub znajomych. W takim przypadku zabieramy psa ze sobą na wakacje. Jednak aby to zrobić musimy się zaopatrzyć w odpowiedni transporter dla naszego pupila. Małe i średnie i duże psy  możemy przewozić w wygodnych, wielofunkcyjnych klatkach transportowych.  Takich jak MidWest Contour Klatka dla psa 79x49x55cm. Klatkę tę należy przymocować do bagażnika. W środku klatkę możemy dodatkowo wyścielić ulubionym kocem czy matą.

Transport psa na wakacje

Obecnie podróżować z naszym psem możemy w zasadzie wszędzie i wszystkim. Na przykład tramwajem, pociągiem, autem, samolotem lub promem. Niezależnie od rodzaju transportu czy wielkości zwierzęcia musimy zadbać przede wszystkim o: komfort pupila. A także o jego bezpieczeństwo i współpasażerów na wypadek kolizji czy poważniejszego zdarzenia drogowego.

Większość właścicieli psów wybiera jako najwygodniejszy środek transportu samochód. Pies w żadnym przypadku nie powinien być przewożony luzem. Ponieważ w razie stłuczki jest on wystawiony na bardzo duże niebezpieczeństwo.

Powinniśmy zatem zabezpieczyć go za pomocą specjalnych pasów dopinanych do szelek lub dobrze umocowanej klatki transportowej dla psa. Ewentualnie zaopatrzyć go w transporter. Jeżeli samochód nie ma klimatyzacji, na podróż powinniśmy wybierać raczej godziny wieczorne, nocne. Lub poranne, zwłaszcza w ciepłe dni. Podróżując z psem pamiętajmy również o postojach. Tak, aby pies mógł rozprostować łapy i załatwić swoje potrzeby. W podróż możemy również zabrać  zestaw podróżny dla psa w postaci miski i wody. Ostatnio dużą popularnością cieszą się psie „zestawy podróżne”. Zawierają one najczęściej składaną miskę na wodę, butelkę, torbę na karmę. A także woreczki na nieczystości oraz karty do wypełnienia informacjami. Takimi jak imię psa, opis jego wyglądu, stanu zdrowia, zachowania w stosunku do obcych. Oraz numer telefonu drugiego opiekuna.

Szlaki turystyczne z psem

Za wprowadzanie psów na szlaki w Parkach, w których obowiązuje całkowity zakaz. Możemy zapłacić nawet 500 zł mandatu. W Zakopanem tatrzańskie szlaki są zamknięte dla psów.

Szlaki w polskich Tatrach, na które można wejść z psem:

Dolina Chochołowska – od Siwej Polany do Schroniska Górskiego PTTK na Polanie Chochołowskiej

Łagodna, przyjemna, widokowa trasa idealna na cały dzień spokojnego spaceru. Szlak liczy 10 km w jedną stronę, czyli od Siwej Polany do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Pomimo że jest to teren Tatrzańskiego Parku Narodowego i za wstęp trzeba uiścić kilka złotych. Pies wchodzi za darmo na smyczy. Droga do połowy jest wybetonowana, później od Polany Huciskiej (odjeżdża kolejka).Szlak wije się wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Sama trasa do Polany zajmie wam ok. 2h do 2.5h. W schronisku można spokojnie odpocząć i zjeść coś ciepłego.

Droga (Ścieżka) pod Reglami

Drogą pod Reglami to trasa, na którą można wejść z psem. Pod warunkiem, że będziecie się trzymać drogi i nie przekroczycie terenu Parku Narodowego. Droga lub Ścieżka pod Reglami to szlak spacerowy, który ciągnie się pod wzniesieniami reglowymi. Położony poza granicami Tatrzańskiego Parku Narodowego co daje możliwość pokonania go spacerem z psem. Jest to 7,5 km odcinek wiodący przez zalesione wzgórza. Można zatem podziwiać panoramę Zakopanego i Pasma Gubałowskiego. Wycieczkę można zacząć spod „Księżówki” w Kuźnicach, idąc mijacie Wielką Krokiew, kończąc kawałek za Siwą Polaną.

Trasa na Gubałówkę

W Zakopanem możesz również spacerować z psem na Gubałówkę i Antałówkę. Na Gubałówkę można dostać się z kilku stron. Szlakiem Czarnym, idąc praktycznie wzdłuż trasy kolejki na Gubałówkę. Lub szlakiem niebieskim, który wiedzie od Szymoszkowej Polany. Z powrotem można zjechać kolejką. Do kolejki można wejść z psem, trzeba jednak kupić mu bilet ulgowy. Oraz posiadać smycz i kaganiec. Jeżeli nie chcecie zjeżdżać warto odbić na szlak czerwony przez Butorowy Wierchu na tzw. Szlak Papieski i nim w dół poprzez Pająkówkę. I szlakiem żółtym zejść do Zakopanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top